Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aukštaitský národní park

Aukštaitský národní park je nejstarším a nejoblíbenějším litevským přírodním pokladem. Na ploše 400 km2 se rozkládá nedotčený zelený ráj plný hlubokých lesů a modrých jezer, který dodává této v minulosti pohanské zemi neobyčejné kouzlo.

Aukštaitský národní park, který byl vyhlášen v roce 1974, najdeme na východě země, kde se nachází ty nejatraktivnější scenérie Pobaltí. Krajinu národního parku je situována v nadmořské výšce okolo 150 metrů a v minulosti byla vymodelována ledovcem. Asi 70 % parku je porostlých borovicemi, jedlemi a listnatými lesy, které jsou domovem pro losy, srnčí zvěř a divočáky.

Za nejkrásnější úsek parku je považována Aukštaitija, což litevsky znamená „vysočina“. Právě zde se nachází spleť celkem 126 jezer, z nichž nejhlubší má hloubku 60, 5 metru a nachází se na severním okraji parku. Nejlépe si pohled na jezera vychutnáte z vrcholků okolních kopců, které dosahují výšky maximálně 200 metrů nad mořem. Vypravit se můžete na 155 metrů vysoký Ledakalnis – Ledový vrch, kam vede krátká stezka. Z něj je pak možné si prohlédnout šest nebo sedm zdejších jezer. Jedním z nejkrásnějších jezer v parku je však Baluosas zaujímající plochu 442 hektarů, a které je ze všech stran obklopeno lesy. Jezero je zajímavé tím, že se na něm nachází sedm ostrovů, z nichž na jednom se vytvořilo další jezírko.

Aukštaitský národní park se stal útočištěm pro 194 druhů ptáků a 60 druhů dalších zvířat. Vyskytují se zde například vzácní skalní a mořští orli. Do některých přírodních rezervací v parku není povolen vstup turistům, zájemci se tam mohou vypravit pouze v doprovodu průvodce. Jde například o rezervaci Trainiskis s jezery Baltys a Gruodiskes, nebo les Ažvinčiai, který je domovem mnoha 150 až 200 let starých borovic. Oblast jezer je turisticky velmi vyhledávaná zejména milovníky kanoistiky a táboření, ale pěší turisté si oblíbili zdejší početné turistické značené stezky. V některých oblastech parku byl povolen sběr hub a lesních plodů


Autor: Yves Bernicot

Na území parku je rozeseto na sto osad, z nichž některé pocházejí až z 18. století. Pět z nich – Šuminai, Salos II, Vaišnoriškes, Varniškés II a Strazdai byly dokonce vyhlášeny za chráněná národopisná střediska. Vesnička Ginučiai se může pochlubit vodním mlýnem z 19. století, obec Stripeikiai zase Muzeem starověkého včelařství. V parku se nachází několik starých obranných valů, jako je například Taurapilio na jižním břehu jezera Tauragnas. Velkou atrakcí parku jsou také přitažlivé dřevěné stavby kostela a zvonice z roku 1750, které jsou dokonce zobrazeny na 1 LTL bankovkách. Další zajímavostí je stezka lemovaná dřevěnými sochami vedoucí okolo jezera Lusiai, která je ukázkou typického lidového folkloru. Informační centrum parku se nachází v Paluše.

Veškerou idylku národního parku kazí nedaleká jaderná elektrárna Ignalina, v sousedství přírodních krás tak sídlí jedno z nejnebezpečnějších nukleárních zařízená na světě. Nechvalně proslulá elektrárna je již po mnoho let předmětem mnoha národních i mezinárodních sporů.

- jap -

Předchozí článek z Litvy:
Druskininkai
Vilnius - město kostelů
Kurská kosa

Článek byl zobrazen 6 360 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko