Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Litva - základní informace

Oficiální název: Litevská republika
Hlavní město: Vilnius
Počet obyvatel: 3,4 mil
Rozloha: 65 200 km2
Měna: 1 litas (LTL) = 100 centai
Úřední jazyk: litevština

Obyvatelstvo
80% obyvatel tvoří Litevci, dále je zde zastoupena silná ruská komunita. Významnou menšinu zde představují také Poláci. Kolem 1 miliónu Litevců bylo nuceno během druhé světové války emigrovat do zahraničí, převážně do Spojených států Amerických. Obyvatelé jsou římsko-katolického vyznání, které zde má velkou tradici. V zemi se mluví litevsky, rusky, polsky a bělorusky. Gramotnost je v Litvě 98%.

Ekonomika
Litva je převážně zemědělská stát, pěstuje se pšenice, žito, ječmen, brambory, cukrová řepa, zelenina a len. Obyvatelé se věnují také chovu dobytka, koňů, prasat a  drůbeže. Průmysl je zde mladý, věnuje se především zpracování zemědělských produktů, strojírenství a zpracování kovů. V zemi se také těží ropa. Vyváží se stroje, chemikálie, textil a potraviny.

Dějiny a kultura
V 16. století uzavřela Litva s Polskem smlouvu o Velkolitevském knížectví a tyto dva státy byly spojeny až do roku 1796. Litva potom připadla Rusku a její malá část i Prusku. Roku 1812 obsadili toto území francouzští vojáci a během 1. světové války zase Německo. Litva byla v letech 1918 – 1940 nezávislým státem, který se však dostal pod sovětskou nadvládu trvající až do roku 1991. V dnešní době je Litva členem NATO a v roce 2004 se stala členem Evropské unie.

Geografie
Litva je největší pobaltskou zemí a hraničí s Lotyšskem, Běloruskem, Polskem a Ruskem (Kaliningradská oblast). Zemi tvoří převážně roviny poseté množstvím jezer, na severu najdeme v zálivu známé Kurské kosy s písečnými dunami a ve vnitrozemí zvlněné pahorkatiny. Nejvyšší vrchol v Litvě měří pouze 293 metrů a nazývá se Juozapines Kalnas, neboli Josefova hora. Největší řekou je Nemunas.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko