Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Litva

Oficiální název: Litevská republika
Hlavní město: Vilnius
Počet obyvatel: 3,4 mil
Rozloha: 65 200 km2
Měna: 1 litas (LTL) = 100 centai
Úřední jazyk: litevština

Obyvatelstvo
80% obyvatel tvoří Litevci, dále je zde zastoupena silná ruská komunita. Významnou menšinu zde představují také Poláci. Kolem 1 miliónu Litevců bylo nuceno během druhé světové války emigrovat do zahraničí, převážně do Spojených států Amerických. Obyvatelé jsou římsko-katolického vyznání, které zde má velkou tradici. V zemi se mluví litevsky, rusky, polsky a bělorusky. Gramotnost je v Litvě 98%.

Ekonomika
Litva je převážně zemědělská stát, pěstuje se pšenice, žito, ječmen, brambory, cukrová řepa, zelenina a len. Obyvatelé se věnují také chovu dobytka, koňů, prasat a  drůbeže. Průmysl je zde mladý, věnuje se především zpracování zemědělských produktů, strojírenství a zpracování kovů. V zemi se také těží ropa. Vyváží se stroje, chemikálie, textil a potraviny.

Dějiny a kultura
V 16. století uzavřela Litva s Polskem smlouvu o Velkolitevském knížectví a tyto dva státy byly spojeny až do roku 1796. Litva potom připadla Rusku a její malá část i Prusku. Roku 1812 obsadili toto území francouzští vojáci a během 1. světové války zase Německo. Litva byla v letech 1918 – 1940 nezávislým státem, který se však dostal pod sovětskou nadvládu trvající až do roku 1991. V dnešní době je Litva členem NATO a v roce 2004 se stala členem Evropské unie.

Geografie
Litva je největší pobaltskou zemí a hraničí s Lotyšskem, Běloruskem, Polskem a Ruskem (Kaliningradská oblast). Zemi tvoří převážně roviny poseté množstvím jezer, na severu najdeme v zálivu známé Kurské kosy s písečnými dunami a ve vnitrozemí zvlněné pahorkatiny. Nejvyšší vrchol v Litvě měří pouze 293 metrů a nazývá se Juozapines Kalnas, neboli Josefova hora. Největší řekou je Nemunas.

Národní park Kurská Kosa - přírodní poklad Litvy

Národní park Kurská Kosa - přírodní poklad Litvy

V západní Litvě se na hranicích s Ruskem rozkládá jedinečný a velmi křehký přírodní poklad – poloostrov Kurská kosa, zvaný někdy také „Litevská Sahara“. Jde o pás písečných dun vymodelovaných větrem a časem, který je jednoznačným klenotem tohoto krátkého pobřeží.

celý článek

 

Šiauliai a Hora křížů

Šiauliai a Hora křížů

Ve vnitrozemí Litvy se rozkládá město s krkolomným názvem Šiauliai, které je čtvrtým největším městem v zemi. Stojí jakoby ve stínu proslulého Křížového vrchu, který leží asi 10 km od něj a je nejvýznamnější poutní místem Litvy. Kopec ozdoben tisíci kříži nejrozmanitějších velikostí a tvarů, které sem dali lidé z celého světa.

celý článek

 

Přírodní park delty Nemunasu – litevské Benátky

Přírodní park delty Nemunasu – litevské Benátky

Nemunas je nejdelší řekou Litvy, jejím územím protéká v délce 475 kilometrů. Divoká a krásná krajina její delty je ve skutečnosti bažinatým shlukem ostrovů, jež se rozkládají na ploše 30 tisíc hektarů. Od roku 1992 je toto území chráněno pod názvem Přírodní park delty Nemunasu.

celý článek

 
 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko