Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Litva - základní informace

Oficiální název: Litevská republika
Hlavní město: Vilnius
Počet obyvatel: 3,4 mil
Rozloha: 65 200 km2
Měna: 1 litas (LTL) = 100 centai
Úřední jazyk: litevština

Obyvatelstvo
80% obyvatel tvoří Litevci, dále je zde zastoupena silná ruská komunita. Významnou menšinu zde představují také Poláci. Kolem 1 miliónu Litevců bylo nuceno během druhé světové války emigrovat do zahraničí, převážně do Spojených států Amerických. Obyvatelé jsou římsko-katolického vyznání, které zde má velkou tradici. V zemi se mluví litevsky, rusky, polsky a bělorusky. Gramotnost je v Litvě 98%.

Ekonomika
Litva je převážně zemědělská stát, pěstuje se pšenice, žito, ječmen, brambory, cukrová řepa, zelenina a len. Obyvatelé se věnují také chovu dobytka, koňů, prasat a  drůbeže. Průmysl je zde mladý, věnuje se především zpracování zemědělských produktů, strojírenství a zpracování kovů. V zemi se také těží ropa. Vyváží se stroje, chemikálie, textil a potraviny.

Dějiny a kultura
V 16. století uzavřela Litva s Polskem smlouvu o Velkolitevském knížectví a tyto dva státy byly spojeny až do roku 1796. Litva potom připadla Rusku a její malá část i Prusku. Roku 1812 obsadili toto území francouzští vojáci a během 1. světové války zase Německo. Litva byla v letech 1918 – 1940 nezávislým státem, který se však dostal pod sovětskou nadvládu trvající až do roku 1991. V dnešní době je Litva členem NATO a v roce 2004 se stala členem Evropské unie.

Geografie
Litva je největší pobaltskou zemí a hraničí s Lotyšskem, Běloruskem, Polskem a Ruskem (Kaliningradská oblast). Zemi tvoří převážně roviny poseté množstvím jezer, na severu najdeme v zálivu známé Kurské kosy s písečnými dunami a ve vnitrozemí zvlněné pahorkatiny. Nejvyšší vrchol v Litvě měří pouze 293 metrů a nazývá se Juozapines Kalnas, neboli Josefova hora. Největší řekou je Nemunas.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko